ES paramos naujienos

Inovacijos žemės ūkiui

Teikiant paraiškas paramai pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginį planą svarbu žinoti apie inovacijas žemės ūkiui, už kurių diegimą projektams skiriami papildomi balai. Inovacijos žemės ūkiui ir jų atitikimas balams gauti skiriasi atskirose priemonėse.

Priemonėje „Labai smulkių ūkių plėtra“ papildomiems balams gauti pakanka diegti vienos rūšies – skaitmenines inovacijas žemės ūkiui, tačiau jos turi būti įsigyjamos paramos lėšomis. Tai yra, ne visos skaitmeninės inovacijos žemės ūkiui projektui garantuos papildomus balus. Automatinė laistymo sistema su WI-FI valdikliu yra priskiriama skaitmeninėms inovacijoms žemės ūkiui, tačiau labai smulkių ūkių išlaidos drėkinimui (išskyrus drėkinimo sistemas, kurioms naudojamas lietaus vanduo), nėra tinkamos finansuoti paramos lėšomis.

Tinkamos finansuoti inovacijos žemės ūkiui yra įranga su GPS sistema (pvz. automatinio arba lygiagretaus vairavimo sistema), įvairi žemės ūkio įranga, kurios komplektacijoje yra duomenų perdavimo įrenginys su Wi-Fi (pvz. elektrinis gyvulių aptvaras, meteorologinių stebėjimų kamera, galvijų rujos stebėjimo sistema, išmaniosios avilių svarstyklės), automatizuota įranga (pvz., automatinė šėrimo sistema, krovimo-pakavimo įrenginys su automatiniais sensoriais), ūkio valdymo sistemos (buhalterinė apskaita, klientų CRM) perkėlimas į debesų kompiuteriją, taip pat skaitmeniniai projektai, kuriuose dirbtinio intelekto pagalba valdomi pasėliai (prognozuojamas derlius, aptinkamos ligos, piktžolės, nustatoma pasėlių kokybė, atpažįstamos sėklų rūšys).

Ar visos šios inovacijos žemės ūkiui, nors ir iš dalies remiamos paramos lėšomis, yra ekonomiškai naudingos labai smulkiems ūkiams, reikia vertinti pagal šių inovacijų žemės ūkiui kainą ir ūkio veiklos apimtis.

Priemonėje „Smulkių-vidutinių ūkių plėtra“ nepakanka vien diegti žemės ūkio inovacijas – skaitmenines ar kitas. Yra sukurta ir Žemės ūkio ministro patvirtinta Inovatyvumo vertinimo metodika, kurioje planuojamų žemės ūkio inovacijų atitiktis trims kriterijams – produkto ar proceso naujumo, teigiamo poveikio aplinkai ir klimatui bei skaitmeninimo – yra detaliai vertinama balais, kriterijams suteikti svoriai ir vėliau pagal tai apskaičiuojamas inovatyvumo lygis.

Didžiausią įtaką žemės ūkio inovacijų lygiui turi produkto arba proceso naujumas, todėl tik tie ūkiai, kurie kartu su aukščiau aprašytomis skaitmeninėmis žemės ūkio inovacijomis bei žemės ūkio inovacijomis, turinčiomis teigiamą poveikį aplinkai ir klimatui (pvz. dirvožemio kokybės, oro ir vandens kokybės gerinimas, beatliekių ir mažų atliekų technologijų taikymas, gyvūnų gerovę ir sveikatingumą skatinančių technologijų taikymas) numatys gaminti naujų savybių (kokybiškesnius, patikimesnius, patvaresnius, palankesnius naudotojui ir pan.) produktus arba taikys ūkyje efektyvesnius procesus, tam skirdami ne mažiau kaip pusę projekto lėšų.

Priemonėje „Investicijos į žemės ūkio valdas“ papildomi balai skiriami už šias inovacijas žemės ūkiui: bandos valdymo ir šėrimo valdymo sistemos, augalų apsaugos ir tręšimo sistemų įsigijimą, ūkio valdymo sistemos / programos įsigijimą. Reikalavimo įsigyti inovacijas žemės ūkiui būtent paramos lėšomis šioje priemonėje nėra nustatyta.

Priemonėje „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“ pakanka diegti tik skaitmenines inovacijas žemės ūkiui ir nėra reikalavimo jas įsigyti projekto lėšomis.

ES PARAMA PRASIDEDA ČIA

Jūs turite idėjų ir planų, mes turime žinių ir patirties, kaip juos finansuoti. Gausime Jums ES paramą!

Norite aptarti projektą?
Skambinkite: 8-699-80830

Nemėgstate kalbėti?
Rašykite laišką: info@idus.lt