ES paramos naujienos

Valdos ekonominis dydis (VED). Skaičiavimas ES paramai gauti

Valdos ekonominis dydis (VED) yra svarbus ES paramos žemės ūkio srityje siekiantiems ir ES projektus vykdantiems ūkiams. Pagal esamą (apskaičiuotą už praėjusį laikotarpį) arba planuojamą valdos ekonominį dydį nustatoma, kuria ES paramos žemės ūkio priemone gali pasinaudoti ūkis.

Siekiantys ES paramos ūkininkavimo pradžiai pagal veiklos sritį „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas" privalo pasiekti mažiausiai 12 000 EUR valdos ekonominį dydį. Pagal naują 2023-2027 m. programą ES parama labai smulkiems ūkiams skiriama tik tuo atveju, jeigu ūkio valdos ekonominis dydis yra ne mažesnis kaip 8 000 Eur ir ne didesnis kaip 16 000 Eur. Pagal priemonę „Smulkių – vidutinių ūkių plėtra“ ES paramą gali gauti tik tie ūkiai, kurių valdos ekonominis dydis yra nuo 16 001 Eur iki 30 000 Eur. Pagal priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas“ ES paramą gali gauti tik tie ūkiai, kurių valdos ekonominis dydis yra ne mažesnis kaip 30 001 Eur.

Valdos ekonominis dydis taip pat yra vienas iš ES projektų priežiūros rodiklių, ūkininkams prisiimant įsipareigojimus išlaikyti arba padidinti arba pasiekti tam tikrą valdos ekonominį dydį projekto įgyvendinimo pabaigoje.

Valdos ekonominis dydis yra apskaičiuojamas pagal valdos produkcijos (pasėliai, gyvūnai) standartinę vertę ir valdos pajamas iš paslaugų žemės ūkiui. Kiekvienos produkcijos rūšies (pvz., kviečiai, daržovės, karvės, naminiai paukščiai ir kt.) standartinė vertė yra nustatoma tyrimais ir tvirtinama Žemės ūkio ministro įsakymu. Konkrečios valdos ekonominis dydis nustatomas produkcijos standartinę vertę dauginant iš deklaruotų pasėlių ploto arba registruotų ūkinių gyvūnų skaičiaus. Pavyzdžiui, jeigu valdoje buvo deklaruota 10 ha kviečių, jų standartinė vertė 777,00 Eur/ha, valdos ekonominis dydis bus 7770,00 Eur. Jeigu šioje valdoje buvo laikomi ir registruoti ūkiniai gyvūnai, valdos ekonominis dydis padidėja – pvz. su 1 melžiama karve, kurios standartinė vertė 1696,00 Eur, šios valdos ekonominis dydis padidėja iki 9466,00 Eur.

Valdos ekonominis dydis apskaičiuojamas už praėjusių metų laikotarpį, prasidedantį sausio 1 d. ir pasibaigiantį gruodžio 31 d. (rodiklio reikšmė skelbiama einamųjų metų sausio 30 d.) ir už laikotarpį, prasidedantį praėjusių metų liepos 1 d. ir pasibaigiantį einamųjų metų birželio 30 d. (rodiklio reikšmė skelbiama einamųjų metų rugpjūčio 31 d.).

Preliminarią VED skaičiuoklę galite atsisiųsti čia https://www.vic.lt/.

ES PARAMA PRASIDEDA ČIA

Jūs turite idėjų ir planų, mes turime žinių ir patirties, kaip juos finansuoti. Gausime Jums ES paramą!

Norite aptarti projektą?
Skambinkite: 8-699-80830

Nemėgstate kalbėti?
Rašykite laišką: info@idus.lt